2020. május 30., szombat
Amen Corner - Hello Suzie 1969
Az 1969-es dal az együttes első olyan albumán jelent meg ami már a pop zene jegyében készült. Az 1966-ban welsi zenészekből alakult zenekar, főleg a blues és jazz világában volt otthon, kíváló zenei tudású tagokkal. A pop zenében mindig külölegesnek számító fúvós kísérőzene adta az egyedi zenei stílusukat, és nem utolsó sorban a vokalista jellegzetes hangja.
Sajnos elég rövid életű együttes volt, de 1969-es albumukkal, melyen több TOP10-es dal is található, beírták magukat a pop zene történetébe.
Meteor - A gárdista 1968
A magyar beatlegendák egyik rövid életű zenekara, a Meteor együttes, melyet a Demjén fivérek, Demjén Ferenc (Rózsi) és Demjén István (százlábú), alapítottak.
Egy nyári szezonra létrehozott együttes volt, azon a nyáron a Tihanyi mólónál zenéltek, túl nagy zenei anyagot nem hagytak maguk után az idő rövidsége miatt.
Egyetlen kislemezük, A gárdista / Kívánj Te is nekem szép jó éjszakát! (SP-568), jelent meg, amelyet a rádió gyakran játszott abban az időben.
2020. május 28., csütörtök
Les Humphries Singers - Mama Loo 1973
1969 - az európai popzene fővárosában , Hamburgban az angliai születésű Les Humphriesnak sikerült egy olyan csapatot egybe kovácsolni , amelynek különböző nemzetiségű tagjai korábban is bizonyítottak , de később olyan híres együttesek vokalistai lettek mint a Uriah Heep, Boney M, Silver Convention és más híres gruppok.
1973-ben jelent meg a Mama Loo című albumuk, amely meghozta a világsikert, a címadó dal szintén a 70-es diszkók kedvelt száma volt.
A gosspel és folk zenét pop ritmusban játszó énekegyüttes számait az európai táncklubok sűrűn játszották a hetvenes években .
Manfred Mann - Mighty Quinn 1968
1967 - Bob Dylan megírja a Quinn The Eskimo (Mighty Quinn) számát, amely akkor az ő előadásában nem hoz átütő sikert, de egy évvel később 1968-ban a Manfred Mann brit együttes előadásában a listák első helyére kerül, és a klasszikus rock számok egyike lesz.
A dal hátteréről annyit lehet tudni, hogy Anthony Quinn egy 1960-as filmjében alakított eszkimó szerepe volt az ihletője. A dalban Quinn az eszkimó, visszatérése szülőföldjére a kétségbeesést örömmé, a káoszt nyugalommá változtatja.
Több kritikus szerint a dal egy óvodás mondóka szintjén áll, de talán ez az egyszerű és fülbemászó dallam és szöveg a sikerének titka.
M7 - Nincs arra szó 1975
A magyar beat zene legendás együttesei az 1970-es évek elején megszűntek vagy teljes tagcserén estek át. Így történt, hogy a megszűnő Gemini, Metro és Hungária együttesek kivált tagjaiból 1972-ben megalakult az M7 együttes, amely a nevét az akkoriban átadott új autópályáról kapta.
A klasszikus gitár felállás mellett, fúvósok is megjelentek a zenéjükben, de később eltolódott a zenei stílusuk a pop-rock irányába. Az akkoriban hódító euro-pop kiváló hazai képviselői voltak, szentimentális , dallamos zenéjükkel.
Országszerte klubokat szerveztek, a vidéki és budai ifjúsági parkok állandó fellépői voltak, emellett saját klubjuk is volt M7 néven. Az első magyar drive-rock film, az 1975-ös Kenguru legsikeresebb betétdala, a Nincs arra szó is az ő szerzeményük volt.
2020. május 27., szerda
Bee Gees - Don't Forget To Remember 1969
A Don’t Forget to Remember a Bee Gees együttes dala az 1969-es Cucumber Castle című albumról. A dal kislemez változata öt ország slágerlistáján lett első helyezett, és további nyolc országban került be a Top 10-be.
1969-ben az ausztrál Bee Gees már meghódította a brit és amerikai lemez piacot. A romantikus, lágy dallamok kategóriájában a korabeli házibulik kedvelt zenekara volt. Ebben az évben több nagy sikerű számuk jelenik meg, többek között a Don't Forget To Remember, melyet egy, a Berry által megélt, szerelmi csalódás inspirált.
A csodás hangszeres és a szokásos kiváló ének teljesítmény méltán juttatta a listák elejére ezt a számukat is.
Europe - Final Countdown 1986
1981 - egy stockholmi szállodai szobában, egy koncert után, Joey Tempest, a Europe svéd rock együttes vokalistája, egy kölcsönkért szintetizátoron megkomponál egy riffet, mely akkor feledésbe merül.
De 1986-ban egy koncert sorozat bevezetőjeként, ezt a riffet felhasználva megírják és kiadják első és egyetlen nagy slágerüket a "The Final Countdown"-t, mely akkor több mint 3 millió példányban kelt el és az európai diszkók nagy slágere lett. A dal szövegét, David Bowie "Space Oddity" dala inspirálta.
P.Mobil - Két forintos dal 1978
Az 1970-80-as évek legendás hardrock zenekara volt a P.Mobil együttes. 1973-ban ezen a néven debütáltak a Budai Ifjúsági Parkban, de az igazi sikert a miskolci rockfesztivál hozta meg nekik. A korábbi , Gezarol (Rovarirtó) név , megbotránkoztatta a könnyűzene nagyurait, ezért született a semleges Perpetuum Mobile zenekarnév.
A névválasztáshoz hasonlóan, a színpadi fellépéseik és egyedi zenei stílusuk sem illeszkedett bele a szokásos klasszikus rock játékstílusba. Fergeteges koncerteket tartottak, ahol elsőként csápolt a közönség, melynek a praktikus oka, hogy így kevésbé zavarták egymást a tetszés nyilvánításban. Csupán a hetvenes évek közepén jutottak lemezfelvételi lehetőséghez, akkor is csak a hard rock kedvelők nyomására. Elsők között volt a Kétforintos dal, melynek külön koncert koreográfiája született abban az időben.
Klasszikus 1973-as felállásuk: Póta András (dob), Schuster Lóránt, Bencsik Sándor (gitár), Huszár György (ének), Losó László (basszusgitár, ének), Serényi Miklós (ének)
2020. május 26., kedd
Manfred Mann - Ha! Ha! Said The Clown 1967
Az 1966-os év fordulópont volt a brit Manfred Mann együttes életében. a vokalista Paul Jones kiválása után nehezen találnak új utat. A pop zenei sikerek után, a főként instrumentális zenéjük, nem arat közönség sikert. 1967-ben viszont egy kislemez ad némi kárpótlást, a Ha! Ha! Said The Clown.
A dal érdekessége, hogy a fülbemászó szóló mellotronról szól, ez egy hangminta lejátszó, ami a mai világban pofon egyszerű lenne, de akkor ez még forradalmian új volt. A dal több feldolgozást megért, máig népszerű a retro műsorokban.
A Manfred Mann egy 1962-ben alapított brit könnyűzenei együttes. 1963-ban alapította meg Manfred Mann billentyűs. Legnagyobb sikereiket 1966-67-ben érték el a klasszikus felállásban, majd 1969-ben feloszlott az együttes. A billentyűs Manfred Mann és a dobos Mike Hugg két évig még együtt zenéltek Manfred Mann Chapter Three néven, majd Mann 1971-ben megalapította Manfred Mann’s Earth Band nevű meghatározó zenekarát.
Steam - Na Na Hey Hey Kiss Him Goodbye 1969
1977-ben az amerikai Chicago White Sox baseball meccsén hangzott fel először, majd egyre gyakrabban egyéb sport eseményeken is, egy stúdió zenészekből álló fiktív együttes, a Steam, 1969-es nagy slágere.
Az évek során, beleértve napjainkat is, az egész világon elterjedt, hogy a sport eseményeken a szurkolói kórusok, kicsit átköltve, főként a vesztes csapat ,kvázi búcsúztatására, nagy lelkesedéssel énekelik önfeledten.
2020. május 24., vasárnap
Illés - Lehetett volna 1969
Nem egyszerre, hanem sorozatban kapták a pofonokat. Először csak Budapesten nem léphettek fel, aztán ehhez néhány vidéki város is csatlakozott, nem szerepelhettek a rádióban és a tévében, és nem készülhetett lemezük.
Később még az Illés Klub működését is felfüggesztették – lényegében diszkvalifikáltak őket. Be voltak tiltva, csak az Országos Rendező Iroda (ORI) igazgatója, Keszler Pál állt ki mellettük. Igaz, az ORI sem járt rosszul azzal, hogy az Illés-zenekar koncertjeit szervezte, de ha ő nem szól az érdekükben, akkor valószínűleg vége lett volna a zenekarnak
De az együttes egyre izgalmasabb, a pszichedelikus és hard rockra reflektáló dolgokat művelt, és 1970 februárjában Londonban is megmutathatta, hogy mi fán terem a – kelet-európai népzenével átitatott – magyar beat.
Bruce Springsteen - Born In The U.S.A. 1984
A Born in the U.S.A. volt 1985 legtöbb példányban elkelt nagylemeze Amerikában, egyben Springsteen legsikeresebb albuma. Hét top 10-es slágert termelt, és a világ körüli turné is hatalmas sikert aratott. A címadó dalt hazafias himnusznak tartják erőteljes, magával ragadó refrénje miatt, annak ellenére, hogy szövege a vietnámi háború negatív hatásairól szól és inkább kiábrándultság jellemzi. Az album borítója, amely Springsteen hátát ábrázolja egy amerikai zászló előtt, a kor ikonszerű képe lett.
Bruce Springsteen amerikai rock zenész, az igazi amerikai folk, rock és blues zenei stílusok 1970-80-as évek sztárja. 1962-ben, miután megnézett egy Elvis filmet, döntött a zenei karrier mellett. A hatvanas évek különösebb sikert nem hoztak neki, de 1974-ben kiadott lemeze után az amerikai kritikusok őt tekintették a rock jövőjének. 1984-ben robbant be a Born in USA című albumával, amiről 10 dal is listára került, köztük a legsikeresebb az azonos című szám lett.
Middle Of The Road - Sacramento 1972
A harmonikus zene és a vokalista Sally Carr jellegzetes hangja és kellemes megjelenése méltán népszerűvé tette az együttest. Az 1972-es slágerszámuk hetekig listán volt a többi slágerükkel együtt. A dal az aranyásók által híressé tett városról, Sacramentoról szól, egyfajta vágyódás a kaliforniai indián nyár, a naplementék és az ott élő emberek után. A vidám, friss zene, Sally hangja és impulzív előadásmódja tette sikeressé.
A Middle of the Road skót pop zenekar, akik a pályafutásukat a hatvanas évek végén latin amerikában kezdték, de hamar visszatértek a kontinensre. Ezt jól tették, mert itt a hetvenes évek elején a táncklubok időszaka volt. Beindult a diszkó korszak, és ez arra ösztönözte a szerzőket, hogy népszerű, fülbemászó és lábmozgató zenéket írjanak. A zenekar ezen a zenei úton indult el, és telitalálat volt minden daluk.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)