A hatvanas évek együttesei közül az Illés volt az, akiknek a dalai az idők próbáját kiállták és zenéjük, szövegük aktualitását máig megőrizték. Az 1972-es Sándor Pál filmből való videoklip az együttes felbomlása előtti utolsó performansz volt.
A dal az Illés ötödik Add a kezed című albumán jelent meg 1972-ben. Az
album az Illések és pofonok után talán a legjobb Illés album. A kor
amiben született nem a szabadságot és tenni akarást támogatta. Az
1968–as prágai tavasz
leverése egyértelműen jelezte a kornak, hogy melyek azok a határok,
amiket a rendszer nem enged átlépni.
A politika bekeményített. Ez a változás természetesen érintette az Illés-együttes zenei
tevékenységét is.
A beat-jelenséget is megpróbálta háttérbe szorítani a hatalom, ennek
következtében az Illés-zenekart is elérték a mondvacsinált vádak.
Az amerikai polgárháborúban szolgált katona megkapja obsitját és útra
kelt hazafelé a Sárga folyón. Röviden ez a történet, melyről a dal
szövege szól és amelyet az angol együttes, a Christie 1970-ben
jelentetett meg és került a sláger listákra.
Maga a szövegben szereplő
Yellow River egy fiktív folyó, mely utalás az akkoriban befejeződött
vietnámi háborúra, és a történet főszerepébe a vietnámi háborúban
szolgált amerikai veteránt teszi.
Az 1970-es Deep Purple In The Rock című albumuk talán a legsikeresebb zenei anyag, ami több klasszikust is tartalmaz. Ezek az örök életű számok napjainkig a rock rajongók körében nagyon népszerűek. A dal egy klasszikus rock and roll és hard-rock keverék. A koncert felvétel némileg különbözik a stúdió változattól, nemcsak a hosszában, hanem a zenei felépítésében is.
A "Speed King" nem egy rock and roll feldolgozás, bár a szövege a népszerű rock and roll előadók számainak hires sorait idézi, köztük a "Rip It Up", "Good Golly Miss Molly", "Tutti Frutti", "Great Balls Of Fire" és "The Battle ofNew Orleans".A dal volt az első dal, amelyet Ian Gillan énekes írt. A dalszövegeket úgy írta, hogy egy sor keveréket írt az Elvis Presley, a Little Richard és a Chuck Berry dalokból.
Az 1986-os dal új szint hozott a diszkók világába. Először jelent meg a tánc klubokban a metál zene, ami kellő dallammal és ritmussal vegyítve a tánc parketten is fogyasztható zenei irányzat lett. Az előadó a Bon Jovi amerikai rockegyüttes, melyet 1983-ban alapított John Francis Bongiovi Jr., művésznevén Jon Bon Jovi.
A zenekar a pop-metál stílus megalkotója, egyben annak legnagyobb sikert elért képviselője. A Def Leppard hangos, de dallamos metáljának és Bruce Springsteen, aki John Bon Jovi egyik példaképe, az elesettek iránti érzékenységének
összedolgozásával létrehozták a hard rock vonzóan melodikus, egyben
professzionális változatát, mely hallgatható lett mind a tizenévesek,
mind a háziasszonyok számára.
Az 1973-as dalt, Demis Roussos görög zenész vitte sikerre. Európában azonnal mega-sláger lett. Demis, az Aphrodites Child nevű görög rock együttesben kezdte a pályáját, kiváló zenészekkel, többek között a szintén görög Vangelisszel.
A hetvenes évek egyik legjellegzetesebb popikonja volt. Dalait több
nyelven is énekelte (többek közt angolul, franciául, németül, spanyolul,
olaszul és görögül), míg magyarul Zámbó Jimmy énekelte számos dalát.
A Goombay Dance Band az 1970-es évek
végén alakult német pop együttes. Az együttes összetétele az évek
folyamán többször változott, ám frontemberük Oliver Bendt, a zenekar
alapítója végig maradt.
Zenéjük a karibi szigetvilág forró ritmusait
elegyítette az euro-disco dallamosságával. A '80-as évek
elején voltak igazán népszerűek, dalaikat akkoriban sokat játszották a
diszkókban és a rádióállomások könnyűzenei műsoraiban. Több ízben
felléptek Magyarországon is.
1968-ban megjelent a korszak legtöbb címkével illetett dala , mely nagy
hatással volt a kor zenéjére. 1968 lázadó ifjúságának himnusza , az
első motoros himnusz, és az első heavy-metalnak nevezett zene, amit
Mars Bonfire irt a Steppenwolf együttesnek . Az 1969-es Easy Rider
filmben elhangzó dalnak, Peter Fonda alakítása mellett, nagy szerepe volt
a mozi sikerben. A mai napig ismert és játszott rock dalok köze
tartozik.
Peter Fonda a hatvanas évek lázadó generációjának filmes ikonja volt.
Színész családból indult, apja Henry Fonda jó alapokkal indította el a
Hollywoodi filmvilágban, lánytestvérével, Jane Fondával együtt, aki
szintén a korabeli forrongó ifjúság női bálványa volt. Peter Fonda
csaknem 100 filmben és sorozatban játszott, de a legnagyobb sikert az
Easy Rider című korszakalkotó filmben érte el, mely egy generáció
számára meghatározó volt. A Captain America nevet kapott Harley Davidson
chopert , mint ahogy a filmet is, ma az amerikai kultúra egyik
szimbólumaként őrzik.
1974-ben hetekig vezette a UK slágerlistákat az angol Rubettes pop együttes dala. A dalból félmilliónál többet adtak el lemezen, és a nehezen meghódítható tengerentúli listákon is az élvonalban szerepelt. A siker, nem kis mértékben, a szólóénekes Paul Da Vinci, három és fél oktávot átfogó hangjának szólt.
A Rubettes egy 1973-ban alakult, stúdió zenészekből álló angol pop csapat volt, mely a hetvenes évek elejének diszkó hullámát meglovagolva vált nagyon népszerűvé. 1974-80 közötti időszakban több nagy slágerük született.
A Pink Floyd Remember a Day című dala 1968-ban jelent meg a zenekar A Saucerful of Secrets című albumán. A dalt Richard Wright írta, felvételei 1967-ben készültek; néhány rájátszás után, az év végére készült el teljesen. Eredeti címe Sunshine volt.
A The Pink Floyd Encyclopedia című könyvben viszont az áll, hogy októberben egy teljesen új felvételt készítettek. Nick Masonnek nem volt ötlete, hogy milyen dobszólamot játsszon, ezért helyette Norman Smith játszott a dalban. A dal hangzásának különleges színezetet ad Syd Barrett slide-os gitárjátéka. Wright másik, See-Saw című dalához hasonlóan a Remember a Day is a boldog gyermekkor emlékeiről szól. Elmélkedő hangulatával kitűnik az album többi dala közül.
Az 1972-es dal a Bergendy együttes, Bergendy című albumán jelent meg először. Az 1969-es hippi mozgalom magyarországi utóhangja volt ez a dal. Talán a Bergendy együttes volt az akiknek a zenéjében Magyarországon leginkább megjelent ez a mozgalom. Bár az együttesben a forradalmi hangot inkább Latzin Norbert képviselte, de talán külsőségekben Demjén volt, aki ezt megjelenítette. A dal, melyet ő szerzett, is egyik példája a lázadó egyéniségének. Bár az albumot már 1971-ben felvették a stúdióban, mégis csak 1972 januárjában adta ki a MHV-Pepita, mert nem akarták rontani az ebben az időben debütáló LGT 1971-es karácsonyra tervezett lemezének sikerét.
A hatvanas években a Bergendy együttes volt, akiknek megadatott a külföldi koncertek lehetősége. Az 1950-es évek végén alakult együttes több tagcserén átesett az idők folyamán, és olyan népszerű előadók is meg lettek hívva, mint Szörényi levente, aki csak azért nem lett tagja mert az öccsét Szabolcsot nem vihette. Az együttes húzó embere és a sikeres dalok szerzője Latzin Norbert, sohasem egyezett a hatalommal, és ez az együttes működésére is hatással volt. Végül diszidált, és sajnos valahol a nagy nyugaton elkallódott.
Az 1975-ös dal a hagyományos rock zene egyik ikonikus dala, melyet az amerikai énekes-szerző Alan Merrill írt. A dalnak számtalan feldolgozása született, és a mai napig mind a rock zene területén, mind a különféle tehetségkutatókban nagyon sok előadó sikerének kulcsa volt.
Alan New Yorkban született, de európai iskolákban tanult, végül Japánban kötött ki, ahol zenével és hitélettel foglalkozott. Igazán nagy sikerei csak a hetvenes évek közepén születtek, amikor megjelentette első nagy slágerét, amely örökre beírta őt a rock zene történetébe. Sajnos a tegnapi napon, a jelenleg pusztító Corona vírus járvány derékba törte életét, 69 évesen belehalt a betegségbe. R.I.P.
Az 1972-es slágerük egy új korszakot jelentett az együttes zenei munkásságában. A hetvenes évek elejének népszerű rágógumi zenéje volt a legsikeresebb és legnagyobb profitot hozó zenei irányvonala a popzenének.
A kezdetben blues zenét játszó együttes menedzsere biztos sikert akart, ezért a színpadi megjelenésüket és a dalaikat ennek az irányzatnak megfelelően átszabta. A siker nem maradt el, 1972-ben ezzel a dalukkal azonnal a slágerlista élére kerültek. A 1972-74 közötti időszakban még több dallal bizonyították a zenei irányváltás sikerét.
A Doobie Brothers egy kaliforniai rock együttes, mely 1970-ben alakult és a legsikeresebbek az 1970-82 közötti időszakban voltak. Az öttagú együttes a klasszikus gitár-orgona-dob felállásban zenélt.
A tagjai képzett zenészek voltak, és eleinte a hagyományos rock and roll és a folk keverékét játszották. Az első és második albumuk dalaiban is ez jelenik meg. A Listen To The Music című daluk dallama és ritmusa szintén ezt az irányvonalat követi. Ez a dal volt az együttes első nagy slágere, amely ismertté tette őket.
Ez a mix Nagy Fero munkásságának egy jellegzetes darabja, ahol nem a zene volt fontos, hanem a rajongóknak szóló színpadi előadás. Nevezhetjük kommunista mulatósnak is, melyet a felpuhuló kommunista rendszer, "panem et circenses" , szemét lehunyva jóváhagyott.
Nagy Feró, bár az iskolában nem ért el sikereket, mert a gimiből eltanácsolták és a főiskolát sem sikerült befejezni neki, de azért a színpadon mindig megtalálta a helyét. Minden rendszer holdudvarában ott található, és díjazzák is ezért, hiszen az elmúlt rendszerben Állami Díjat kapott, de a jelenlegi rendszer is megjutalmazta már.
Zenei pályafutását rock és punk zenekarokkal indítja, majd 1970-ben Csuka Mónikával megalakítja az első magyar női beat zenekart, a Beatricet. Később 1978-ban ujjászervezi az immár rock zenét játszó együttest, a babos-kendős, csirkedarálós ős-Bikinit.
Koncertjeiken a rendőrség mindig fokozott készültségben vett részt, és mindig akadt munkájuk a feltüzelt és fékevesztett rajongói tábor kicsapongásai miatt. Később inkább a színpadon látható, musicalekben és rock operákban. Inkább színpadi, mint zenei munkássága miatt tartják számon a magyar zenei életben.
Az 1986-os dal egy igazi patrióta protest song Erdély mellett, amit egy ideig a hatalom próbált a szőnyeg alatt tartani, de végül az első 1986-os Napoleon Boulevard I. című albumukon megjelenhetett.
A Napoleon Boulevard 1985-ben a Solaris együttes akkori tagjaiból alakult meg Vincze Lilla énekesnővel. Az első dalok megszületése idején a Napoleon Boulevard még a
Solaris előzenekarként lépett fel; előadásaik után Lilla lement a
színpadról, a többiek átöltöztek, és Solaris néven folytatták. 1986-ban aztán a Solaris egy jó időre elbúcsúzott közönségétől. Dalaikat sanda szemmel figyelték a rendszer kiszolgálói. Így történt ez az első Interpop fesztiválon előadott dalukkal is, melynek címe Ugye eljönnek a repülők volt, és az újságokban azonnal elindult polémia a dal szövege miatt, „a repülők
eljövetele” ugyanis félreértésekre adott okot. A vita egészen 1987.
tavaszáig folyt. Akkor végre eldőlt, hogy "a zenekar nem akar
bombázást", a lemez így fél év késéssel végre zöld utat kapott.
1984 - megszűnik egy nagyreményű magyar zenekar, a Color. Az 1960-as
évek végén a Bokor és DOTE zenekarokból alakult együttes, a hetvenes
években sikeresen szerepel, de a kultúrát is kontroll alatt tartó
rendszer ellehetetleníti munkájukat.
A Bokor testvérek Amerikába mennek,
így a zenekar is megszűnik. Két sikeres albumuk után a harmadikat már
nem jelentetik meg. Egyik legsikeresebb daluk a Féltelek, hosszú ideig a
legnépszerűbb dalok listáján szerepelt, és napjainkig a legszebb szerelmes dalok közé tartozik.